Skip to content

Joker

6 Eylül 1987 Eskişehir doğumlu olan Joker, 2001 yılı sonlarında graffiti’ye olan merakından dolayı Hip Hop kültürüyle tanıştı. İlk kayıt denemelerini 2003 yılında graffiti grubunun ismi olan “İrtibat” adı altında grup arkadaşı ile birlikte yapan Joker, bu kısa tecrübenin ardından rap hayatına tek devam etti.

2013’te hazırladığı “Rhymestein” albümüyle yeraltının çok konuşulan ismi oldu. Ceza, Ayben, Fuat Ergin, Dr. Fuchs ve Sirhot gibi Türkçe rap’in önemli isimleriyle projeler gerçekleştirmiş olması kendini geliştirmesini sağlayan faktörlerdendi. Şüphesiz bu projelerden en dikkat çekeni bir Ceza düeti olan “Çocuklar P2”ydi. Serinin ilk versiyonu “Çocuklar P1” ise Joker’in 2011 yılı başında yayınladığı “Rhymeageddon” albümünde yer almaktaydı.

Çok sayıda projede mc, prodüktör, mixaj ve aranje olarak imzası bulunan Joker, asıl çıkışını albümle aynı adı taşıyan “Yaşamak Öldürür” ile 2011’in Kasım ayında yakaladı. İnsanlar onu Joker olarak tanısa da, kendisini yeraltının “problem çocuğu” yapacak olan “Jokzilla” ve “King Size” karakterleri kariyerinin gidişatını büyük ölçüde etkiledi.

Müzik hayatının 10 yılına 13 yeraltı albüm ve çok sayıda single sığdırmayı başaran Joker, takvimler 2014 yılını gösterdiğinde kendi stüdyosu “Hip Hop Jobz”ın kapılarını açtı ve ilk market albümü “Microphone Show”un tüm prodüksiyon işlemlerini burada gerçekleştirdi.

Profesyonellik yolundaki ilerleyişinde önemli rolü olan projelerden biri de “Organize Oluyoruz” toplama albüleriydi. Organize Oluyoruz Vol.2’de “Dünya İnanmıyor” düeti ve Organize Oluyoruz Vol3’te “Kendin Ol” isimli solosu ile Türkçe rap’in birleşme hareketine dahil oldu.

2018 yılı Ağustos ayında Sony Music Türkiye & Basemode Records etiketiyle Element albümü yayınlandı.

Yeraldığı önemli organizasyonlardan bazıları;

Hiphoplife Freestyle King II 2011

Hiphoplife Freestyle King III 2012,

Kral Fest 2014,

Meeting of All Stars 2014,

Hip Hop Jam İstanbul 2015,

Red Bull BC One 2016,

O Ses Türkiye 2017,

Hip Hop Jam İstanbul 2017

Red Bull BC One Camp 2017

Back to Top