Skip to content

Ceyl’an Ertem

Müzik hayatına 1992’de Adapazarı Belediyesi Çocuk ve Gençlik Korosu’na katılarak başlayan Ceylan Ertem, 1995’te klavye ve gitar eğitimi almaya başladı. 1999’da müzik eğitimine devam etmek için İstanbul’a taşındı ve Akademi İstanbul’ da 1 yıl müzikal şarkıcılığı eğitimi aldı.

Ardından Müjdat Gezen Sanat Merkezi’ne girdi ve Batı Müziği bölümünde 2 yıl eğitimine devam etti. 2000 yılında Tuncay Korkmaz ile birlikte Anima’yı kurdu. Ardından 2004 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi’nde Duysal Sanatlar bölümünde müzikoloji eğitimi aldı. 2006’da “Animasal” albümünü çıkaran Anima’nın 2007’de dağılmasından sonra 2008 yılında 26 hafta süren Açık Radyo’da ŞubidaP programını hazırlayıp sundu. 2008 yılında Berlin’de temelleri atılan “Octophone” projesinde Philipp Gropper ve Wanja Slavin ile beraber kayıtlara başladı. Çalışma sonucunda Berlin’de bir dizi konser verdi.

Projeyle Avrupa’da ismini duyuran sanatçı, 2010 yılı Şubatında Fransız alternatif gruplarından United Fools ile konser için, konuk sanatçı olarak Fransa’ya davet edildi. Yine 2010 yılının ilk aylarında da Hollandalı alternatif grup Barana ile yaklaşık 1 aylık Hollanda turnesini gerçekleştirdi. 2010’da 40’ı aşkın müzisyenin katkısı ile ilk solo albümü Soluk’u çıkardı. Bu arada 3 yıldır üzerinde çalıştığı Cadı Avı adlı müzik/araştırma programının ilk demo kayıtlarını vimeo/CADIAVI adlı adreste yayınlamaya başladı ve uzun süre Sezen Aksu Tribute konserleri verdi. 2012 yılında ise ”Ütopyalar güzeldir” adlı ikinci solo albümü yayınlandı.

Bugüne kadar yaptığı çalışmalarla alternatif müzik kitlesinin özel bir yere koyduğu Ceylan Ertem; Mehmet Erdem’in 2013 yılında yayınlanan “Hiç Konuşmadan” albümünde “Ben Ölmeden Önce” şarkısında Mehmet Erdem’le düet yaparak, pop müzik dinleyicisinin de dikkatini çekti. 2014 yılında Mabel Matiz’le birlikte seslendirdiği “Kör Heves” şarkısı da kısa sürede müzikseverlerin beğenisini kazandı.

Türkiye’nin önde gelen, yetenekli müzisyenlerinden oluşan ekibi ile konserlerine devam eden Ceylan Ertem, 2014 senesinde Sony Music etiketiyle ‘’ Amansız Gücenik’’ albümü yayınlandı. Albümün ilk video klibi “Bile İsteye” şarkısına çekilirken, klipte ünlü oyuncu Sumru Yavrucuk da rol aldı. Albümün ikinci video klibi ise ‘’El Adamı’’ şarkısına çekildi. Ceylan Ertem 2015 yılında, her sene Bremen’de gerçekleştirilen jazzahead! festivaline davet edilen tek Türk sanatçı olarak sahne aldı. 2015 senesi Kasım ayında Sony Music etiketiyle ”YUH!” albümü yayınlandı.  Ahmet Kaya’dan Bergen’e, Tülay German, Sezen Aksu, Bulutsuzluk Özlemi, Yavuz Çetin, Aşık Mahsuni, Kul Nesimi, Mehmet Güreli’ye dek sevdiği ve saydığı bir çok değerli sanatçının unutulmayan eserlerini yeniden yorumladı. Tamamı canlı kaydedilen albümde Ceyl’an Ertem’e; Cenk Erdoğan, Can Güngör, Ercüment Orkut, Engin Recepoğulları, Ediz Hafızoğlu, Murat Çopur, Cihan Mürtezaoğlu ve Tamer Karaoğlu gibi müzisyenler eşlik ederken, albümün mix’lerini Berk Kula hazırladı.  Albümün çıkış şarkısı ”Bir Erkek Yüzünden” kliplendirildi. 2017 yılı Şubat ayında Sony Music Türkiye etiketiyle “Yine De Amin” albümü, 2018 yılı Ekim ayında “Mavi Çocuklar” teklisi ve son olarak da 2018 Aralık ayında “Seni Senin Gibiler Sevsin” albümü Sony Music Türkiye etiketiyle yayınlandı.

Etkinlikler

Şu anda listelenecek konser bulunmamaktadır

Back to Top