Esin İris

23 Ocak 1988 İstanbul’da doğdu. 2002 yılında söz yazmaya başladı. 2003 yılının ortasında ilk amatör kaydını gerçekleştirdi. Rap ve R&B ağırlıklı olan ilk amatör undergorund EP’si Ekran’ı 2006 yılında çıkardı. Mor ve Ötesi, Stuka, Fairuz Derin Bulut gibi birçok müzisyenin ve müzik grubunun sahnelerine konuk oldu. 2008 yılında Ayben’in “Sensin O” albümüne, 2009 yılında Kolpa’nın Hayat Senin isimli albümünde “Düşünme” isimli parçaya yaptığı düetlerin yanı sıra, Gökçe’nin Beş Kuruş isimli albümünün çıkış parçası olan “Beş Kuruş” şarkısında ve parçanın klibinde, ve Kaçak grubunun albüm çıkış parçası olan “Slogan Yok” isimli şarkıda ve video klibinde bulundu.

2010 ve 2011 yılında söz yazarlığına aktif devam ederek çeşitli sanatçılarla çalışırken, 2011 yılında Ayhan Sicimoğlu’nun En Estambul albümünün çıkış parçası “En Estambul” ile birlikte albümde toplam üç parçada yer aldı. Şarkı sözü yazarlığı ile de aktif olarak projelerde yer alan Esin İris, Gökçe’nin “Tuttu Fırlattı”, “Ne Yapardım” ve “Oh Olsun” şarkılarının, Kolpa’nın “Hiç Bitmez  Bu Masal” isimli şarkısının, Ayhan Sicimoğlu’na “En Estambul”, “Arkana Bakma” ve “Nadie Como Tu” şarkılarının sözlerinin yazımını sanatçılarla birlikte gerçekleştirdi. 2013 yılında ise farklı dallardan farklı isimler için şarkı sözleri yazdı. Keremcem’in “Aptal Aşık” isimli pop şarkısının sözlerini yazdı. 2013 Nisan’da yayınlanan, Koray Candemir’in “Kalan Giden Benim” adlı şarkısının sözlerini yazdı. Müzik kariyerinin yanı sıra 2008 yılından beri reklam yazarı olarak da faaliyet gösteren Esin İris, reklamcılığın müzikle kesiştiği jinglelar ve kurumsal müzikler, jenerik müzikleri dallarında da aktif olarak yayınlanan birçok işe imza atmıştır.

2014 Ağustos’ta ise “Bu Gece” şarkısıyla dinleyicilerden tam not alan, albümü dijital müzik platformu iTunes’da ön siparişe açıldığı hafta “En Çok Satan Albümler” listesine 4 numaradan hızlı bir giriş yapan ve “Bu Gece”nin renkli video klibiyle de iTunes’dan “En Çok Satın Alınan Videolar” listesinde kısa sürede zirveye oturdu. 2014’te ise prodüktörlüğünü Samuray Gökce’nin üstlendiği Sony Music etiketiyle yayımlanan ilk albümü “Yine Mavi” ile müzikseverlerle buluşutu. “Yine Mavi” albümüyle aynı zamanda yorumcu kimliğiyle de karşımıza çıkan Esin İris, albümünde yer alan 10 şarkının tümünün sözlerine, bir çoğunun da bestesine kendi imzasını attı. Esin İris son olarak, “Çilek Kokusu” dizisi için jenerik müziği hazırladı.

2017 yılı Mayıs ayında Sony Music etiketiyle “Bir Aşk Yok” isimli teklisi yayınlandı. Bir Aşk Yok kliplendirildi.


Back to Top